LIMS FOR

ISO 15189

MEDICAL LABORATORY
0 800 300 920 Дзвінки безкоштовні

Безкоштовна Діагностика

Володимир Нерубенко

03.06.2019

Компанія TerraLab допомагає змінюватися на краще медичним лабораторіям. Наша місія — виводити медичні лабораторії на високий рівень управління процесами, підвищувати якість діагностики й водночас робити медицину ефективною. Це відбувається за рахунок впровадження спеціалізованих ІТ-рішень і лабораторних інформаційних систем (ЛІС) у межах наших консалтингових проектів. Компанія TerraLab успішно працює з 2011 року як на вітчизняному, так і на зовнішніх ринках.

До нас доволі часто звертаються лабораторії з усієї країни з питаннями щодо медичної реформи й eHealth, на кшталт:

 • На якому етапі зараз реформа?
 • Яка в ній роль медичних лабораторій?
 • Коли та навіщо лабораторіям долучатися до центрального компонента eHealth?
 • Із чого розпочати підготовку?

Прояснити ситуацію та надати відповіді на ці запитання спробуємо в наведеній публікації.
Як відомо, реформування системи охорони здоро’’я України стосується й лабораторної служби. Ідеться про програму «Безкоштовна діагностика». Розгляньмо концепцію даної програми.
Учасниками проекту «Безкоштовна діагностика» є:

 • Національна служба здоров’я України (НСЗУ; nszu.gov.ua) — фінансовий розпорядник;
 • ДП «Електронне здоров’я» (ehealth.gov.ua) — адміністратор центральної бази даних eHealth України;
 • державні й приватні медичні лабораторії та діагностичні центри — виконавці діагностичних послуг.

За концепцію програми «Безкоштовна діагностика» процеси взаємодії відбуватимуться винятково в електронному форматі. Лікарі за допомогою їхніх медичних інформаційних систем матимуть можливість сформувати електронне направлення на діагностику, яке реєструється у центральній базі даних eHealth.

Серед позицій електронного направлення можуть бути як тести, що повністю фінансово покриваються програмою «Безкоштовна діагностика», так й інші тести, за які має платити пацієнт. З таким електронним направленням пацієнт звертається до лабораторії. Використання електронного направлення фіксується в лабораторній інформаційній системі або інформаційній системі діагностичного центру. Після виконання діагностичної послуги за таким направленням лабораторія формує електронні бланки результатів, що автоматично передаються до центральної бази даних eHealth.

Варто усвідомити, що наразі є лише концепція, проте не підготовлені майже всі основні її компоненти, а саме:

 • не затверджено перелік лабораторних й інших досліджень, що фінансово покриватимуться програмою;
 • не визначено та не затверджено їхню ціну;
 • у центральній базі даних eHealth України не доведено до завершення функціонал фіксації електронних направлень;
 • не затверджена схема фінансування від НСЗУ для програми «Безкоштовна діагностика».

Риторика представників НСЗУ теж змінилася. Уже достеменно відомо, що програма «Безкоштовна діагностика» з 1 липня, як це було заплановано раніше, не стартує. Нову дату запуску ще не визначено. У липні має розпочатися лише її підготовчий етап, про що інформує офіційний веб-сайт НСЗУ. Насправді це добра новина, адже до запровадження проекту не готові не лише НСЗУ та ДП «Електронне здоров’я», а й більшість медичних лабораторій країни, адже рівень їх цифровізації загалом по країні дуже низький.

ЯК РОЗПОЧАТИ ПІДГОТОВКУ?

 1. Комп’ютеризація лабораторій.

 Необхідно здійснити закупівлю комп’ютерної та периферійної техніки з основних робочих місць лабораторії.
 Звісно, це основоположний пункт, адже без комп’ютеризації не може бути цифровізації. Та багатьом лабораторіям невідомо, скільки комп’ютерів і яких саме вони потребують, тому наша команда готова допомогти вирішити це питання. Ви можете звернутися до нас, і наші регіональні клієнт-менеджери нададуть консультації щодо комп’ютеризації.

 1. Переведення лабораторії в онлайн.

 Запуск електронної взаємодії з пацієнтами, лікарями, відділеннями та зовнішніми замовниками. Мовиться про електронні направлення та електронні результати для всіх замовників лабораторних послуг.
 Певна річ, коли є комп’ютери та доступ до Інтернету (бодай у лабораторній реєстратурі), то є можливість видавати лабораторні результати в електронному вигляді через особисті веб-кабінети пацієнтів, лікарів, відділень і зовнішніх замовників у такий спосіб, як це робить переважна більшість приватних лабораторій. Такий сервіс уже не є конкурентною особливістю, адже це об’єктивна вимога сьогодення.
 Для цих завдань функціонує спеціалізований лабораторний веб-сервіс MyLab ( www.mylab.report ), підключитися до якого та користуватися ним дуже просто. Варто тільки залишити заявку на підключення, і вам зателефонує консультант.

 1. Запровадження лабораторних інформаційних систем і підключення аналізаторів.

З уведенням лабораторних інформаційних систем (ЛІС) у лабораторії оптимізуються більшість лабораторних процесів, зменшується навантаження на персонал, помилок стає значно менше та результати видаються швидше. Варто зазначити, що ЛІС є основним інструментом для впровадження ДСТУ ISO 15189.
Серед лабораторних ІТ-продуктів компанії TerraLab є рішення для різного рівня та типу лабораторій. Від систем для одного робочого місця до автоматизації лабораторних мереж. Докладніше про це — на сайті www.terralab.pro

Підсумуймо, що ми можемо зробити вже зараз:

1. Провести комп’ютеризацію лабораторії.
2. Запустити систему веб-кабінетів з електронними результатами для пацієнтів та лікарів.
3. Підготуватися до впровадження ЛІС.

 Зверніться до наших клієнт-менеджерів за консультаціями та запросіть їх на зустріч із головним лікарем.

 Якщо у вас виникнуть будь-які запитання, люб’язно на них надам відповіді. Підписуйтеся на новини у Facebook ( www.facebook.com/LIMSTerraLab ).
 Буду радий бачити всіх читачів журналу «Лабораторна справа» серед своїх друзів у Facebook (www.facebook.com/v.nerubenko )